YİN YOGA NEDİR ?

YİN YOGA NEDİR ?

YİN YOGA NEDİR ?

Yin Yoga, yaşamın koşturması içerisinde durup kendinize, bedeninize, zihninize ve ruhunuza verebileceğiniz en güzel hediyedir.

Yin Yoga’nın temelleri Geleneksel Çin Tıbbı’na dayanmaktadır. Bizler sadece fiziksel bedenden ibaret değiliz. Her bedenin dişi ve eril enerjileri kanalları vardır. Dişi ve eril enerjinin birleşiminden, bütününden var oluruz. Dişi enerji, yani YİN, eril enerji, yani YANG’tır. Yang bedenimizde ki kaslardır, Yin ise daha derinde bağ dokulardır.

YİN YOGA’nın FAYDALARI NELERDİR ?

 • Temel anlamda üst bacaklar, kalçalar ve omurga çevresindeki bağ dokuları hedefleyen uygulama; özellikle eklemler, bel ve omurga sağlığı için çok faydalıdır.
 • Fiziksel ve enerjetik anlamda tüm “yang” yoga stillerini, kaslarımızı kullanarak yaptığımız her türlü aktif, hareketli fiziksel aktiviteyi dengeler.
 • Yin Yoga’da uzun süre pozlarda kalınarak yapılan bağ doku çalışması aslında enerji bedenimiz üzerinde bir çalışmadır ve beden üzerinde iyileştirici, terapiye dönük bir etki sağlamaktadır.
 • Yin Yoga uygulanmasında, kullandığımız değişik pozların içinde uzun süreli kalışlar meridyenleri uyarır. Meridyenler, her zaman sıkça adını duyduğumuz, ‘Akupunktur’ noktalarının bir sırada, peş peşe izledikleri, gözle görülmeyen ve deri altında mevcut olan, değişik yönlere enerji taşıyan hatlardır; vücudumuzun ‘’ HARİTASIDIR ’’
 • Eklemlerimizi esneterek, eklem problemlerine ve bedenin genel sağlığına iyi gelir. Vücudumuzdaki enerji kanallarını uyararak enerjimizi dengeler, eksik enerjiyi geri getirir.
 • Bu anlamda Akupunkturun iğnesiz halidir. Zihni dinginleştirir. Bağ dokunun bozulmasını, kısalmasını önler. (Selulite karşı iyi gelir).Hareket yeteneğimizi arttırır. Düzenli yapmak, hastalıklara karşı bedeni korur. Korku, endişe, sinir, üzüntü, cesaretsizlik, özgüven eksikliği, agresiflik, iletişim/ilişkilerde problemler vb psikolojik kökenli durumları iyileştirir.

Yin Yoga, Hatha Yoga’nın bir tarzıdır. Genelde pozlarda 3-5 dakika kalınır. Her yaş için uygun bir çalışmadır. Sıklıkla kullanılan 26-30 Yin pozu vardır.

Her ay 5 yoga pozunu inceleyeceğiz. ;

 1. Yarım Kelebek (Half Butterfly) ; Bu poz Hamstring ( Üst bacaklarımızın arka kısmın da bulunan kas grubunun adı ) kaslarınızın bağlı bulunduğu ve omurga boyunca uzanan bağ dokuları esnetir. Bu poz aynı anda Mesane – Karaciğer ve Böbrek meridyenleri de uyarır.

 

 

 1. Bağcık (Shoelace) ; Bu poz çok iyi bir kalça açıcıdır. Öne eğilerek yaptığımız versiyonun da ise alt omurgadaki basıncı azaltma etkisi vardır. Karaciğer – Böbrek ve Safra Kesesi meridyenlerini uyarır.

  

 1. Deve (Camel) ; Bu poz derinlemesine sakral ve lumbar (bel) bölgesini açar. Ayak bileklerinin açılmasına destek olur, kalça fleksörlerini streç yaparken aynı anda omuzlarıda açar. Kambur sırt, sakat omuzlar için harika bir duruştur. Mesane – Böbrek – Mide – Dalak - Kalp ve Akciğer meridyeni bu pozda uyarılır. Eğer başınız geriye düşüyorsa o zaman Troid de uyarılır.

 

 

 

 1. Salyangoz (Snail) ; Bu poz omurgayı en derin dinlendiren pozlardan biridir. Kalbi rahatlatır, başa daha fazla kan akışı sağlar, akciğerleri boşaltır ve iç organlara baskı yaparak masaj etkisi yapar. Mesane hatları uyarılır.

 

 

 1. Çevrilme (Twist) ; Bu poz omurgadaki stresi alır ve sinir sistemini dengeler. Dizleri daha çok bükerek kalbe çekmek siyatik için iyidir. Karın bölgesindeki organlara masaj yapar ve gastriti iyileştirir. Mesane meridyenini uyarır, eğer kol başın üstünden ileri uzuyorsa kalp – akciğerler – ince ve kalın bağırsak meridyenleri de uyarılır. Tam burgu yapıldığında mide ve safra kesesi meridyenleride uyarılmış olur.

 

Sevgiyle

Burcu