Tibet’in Gençlik Pınarı – 5 Egzersiz

Tibet’in Gençlik Pınarı – 5 Egzersiz

Tibet egzersizleri aşağıda gösterildiği gibi 5 yoga pozun dan oluşur.

Bu 5 yoga pozunu ilk hafta günde 3 tekrar yaparak sonraki hafta bu sayısı 2 tekrar daha ekleyerek arttırın ve bu şekilde ikinci hafta başında 7 kez yaparak 5 yoga pozunu tekrarlayın. Her pozu 21 kez tekrarlıyor duruma gelene kadar her hafta haraketleri canınız istediği istediği kadar arttırabilirsiniz. Her hareketi 21 kez yapar duruma gelmek asıl amacımız. Ve bu 5 yoga pozunu hayatının sonuna kadar sabah sporu haline getirdiğinde yada günün hangi saati istiyorsan düzenli yapar hale geldiğinde sana kattıklarının farkına vararak hayatınıza devam edeceksiniz.

 

Bu 5 yoga pozunu düzenli yapmaya başladığımızda bazı yan etkiler görülebiliyor. Bu sende olacak demek değil ayrıca da kötü olduğunu anlamına da gelmiyor. Bunlar görülse bile devam et. Çünkü onlar işe yaradığının net göstergesi.

 

 • Terleme ve kötü koku
 • Ciltte kızarıklık
 • Ilk hafta baş ağrısı

 

Bu yapılan 5 yoga pozu vucüdun çakra merkezlerini yani endokrin sistemi (https://tr.wikipedia.org/wiki/Endokrin_sistem ) harakete geçirdiğinden vucüt toksin atmaya başlıyor. Ve bu etkilerin tek sebebi toksin atışı.

 

Peki bu 5 yoga pozundan oluşan Tibet egzersizi ne işe yarıyor. Aslında çakra merkezlerini dengeliyor olması bile başlı başına yeterli bir sebep ancak etkileri bununla sınırlı kalmıyor. Neler mi ;

 

 • Kaliteli uyku düzeni
 • Enerji ve performans artışı
 • Konsantrasyonda mükemmel seviyeye gelme
 • Zihinde berraklık ve hafızada güçlenme
 • Ciltte ışıldama
 • Bel, boyun ve sırt ağrılarının ortadan kalkması
 • Mide, bağırsak sendromlarının ortadan kalkması
 • Depresyon, mutsuzluk ve keyifsizlik halinin ortadan kalkması
 • Kilo veremiyorum diyenlerin kilo vermesi ki sebebi çakların dengeye girmesi ile bedendeki blokaj ortadan kaltığından.
 • Sigara içme isteğinde azalma

 

 

Bu kadar bilgiden sonra yapmamız gereken bu mucizevi 5 yoga pozundan oluşan Tibet Gençlik Pınarı egzersizine bir bakalım,

 

 1. Hareket – ENERJİ

Bu harekette görselde yaptığım şekilde kollar omuz hisasında dümdüz açılıyor ve sonra saat yönünde kendi etrafında dönüyorsun. Başlangıç noktasına geldiğinde bir tur yapmış oluyorsun. Ve en önemlisi NEFES; burundan alıp dönüyoruz ve başlangıç noktasında bırakıyoruz.

 

ENERJİ

  

 1. Hareket – TOPRAK

Sırtüstü yatarak ellerinizi vücudunuzun yanına koyun. Çenenizi göğsünüze doğru yaklaştırın. Bacaklarınız yere dik olacak şekilde kaldırırken dizlerin dik olmasına gayret edin. NEFES; başınızı ve bacaklarınızı yerden kaldırırken burnumuzdan derin bir nefes alıyorsunuz ve indirirken yavaşça burnumuzdan veriyoruz.

 TOPRAK 1

TOPRAK 2

 

 1. Hareket – HAVA

Vücudunuzu dik tutarak dizlerinizin üzerinde durum. Ellerinizi poponuzun altına koyun. Çenenizi göğsünüze yaklaştırın. Başınızı geriye doğru mümkün olduğu kadar eğerken, sırtınızı arkaya doğru esnetin. NEFES; arkaya doğru eğilirken nefesi alın, esnerken nefesi tutun ve tekrar dikelip çeneyi gögüse yaklaştırıken nefesi verin.

HAVA 1

HAVA 2

 

 1. Hareket – SU

Ayaklarınız arasında 15 cm mesafe bırakıp bacaklarınızı dümdüz öne uzatarak yere oturun. Gövdesiniz dik dururken, ellerinizi avuçiçleriniz yere bakacak şekilde kalçalarınızın iki yanına koyun. Çeneniz göğsünüze değecek şekilde, başınızı öne doğru eğin, ardından başınızı mümkün olduğunca geriye doğru sarkıtırken kollarınızdan kuvvet alarak kalçalarınızı havaya kaldırın. Gövdeniz havada, kollarınız dimdik, dizleriniz 90 derece kırılmış dururken bedeninizdeki tüm kasların kasıldığını hissedin. Başlangıçtaki oturur pozisyona dönerken kaslarınızı da gevşetin. Nefes; Gövdenizi kaldırırken derin bir nefes alın, kaslarınızı sıkarken nefesinizi tutun, yere inerken nefesinizi bırakın. Bu nefesler hep burundan.

 HAVA 1

 HAVA 2

 

 1. Hareket – ATEŞ

Kollarınız dik ve bedeniniz aşağıya sarkmış halde kobra şeklinde durun. Avuçlarınızı yere koyun, başınızı yumuşak bir şekilde mümkün olduğu kadar geriye yatırın. Ayaklarınızı ve ellerinizi oynatmadan, kalçanızı yukarıya kaldırın ve vücudunuzla ters v şekli meydana getirin. Çenenizi göğsünüze yaklaştırın. NEFES; başınızı geriye götürdüğünüzde yavaşça bir nefes alıp ters v pozuna girdikten sonra tüm akciğerlerimizi boşaltırcasına nefesinizi verin.

 ATEŞ 1 

ATEŞ 2 

‘Binlerce kilometrelik bir yolculuk bile, tek bir adımla başlar’ Lao Tzu sözüyle bitirmek istedim.

 

Sevgiyle

Burcu